Nigeria’s Foreign Currency Crisis Boon for Bitcoin: Country Tops Wallet Downloads Ahead of the US

Słabnąca waluta naira w Nigerii, jak również niedobór dolara amerykańskiego, zmuszają przedsiębiorstwa do przestawienia się na bitcoin jako sposób rozliczania płatności za transakcje międzynarodowe. Nigeryjskie przedsiębiorstwa potrzebują waluty amerykańskiej, aby kupować nowe dostawy, a także zamawiać niezbędne wyposażenie z zagranicy. Jednak formalne źródła obcej waluty, takie jak banki, nie są w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu.

Według raportu nigeryjskiej publikacji Businessday, nawet Bureau De Change (BDC), popularne alternatywne źródła walut obcych w Nigerii, nie są w stanie zaspokoić wysokiego popytu na dolary.

Anonimowe źródło podaje, że „w ostatnim czasie kilka BDC próbowało zdobyć wykształcenie w zakresie operacji bitcoin“. Wysiłki edukacyjne opłacają się teraz, ponieważ „wielu z nich (biznesmenów) przychodzi, aby zapytać nas, jak to działa, a ci, którzy już wiedzą, przechodzą na BTC dla handlu międzynarodowego“.

Waluty kryptograficzne zyskały w Nigerii The News Spy na znaczeniu dzięki ich wykorzystaniu jako medium do rozliczania płatności transgranicznych i przekazów pieniężnych. Wydaje się, że światowa pandemia i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały nową falę popytu na Bitcoin. Coraz więcej Nigeryjczyków bada krypto walutę, o czym świadczy liczba pobranych portfeli krypto walut.

Na przykład, dane z Local.Bitcoin.com pokazuje, że Nigeria wyprzedziła Stany Zjednoczone jako kraj z największą liczbą pobrań portfela Bitcoin.com w ciągu ostatniego tygodnia.

Z 18 613 portfeli pobranych między 16 a 10 sierpnia, 3 473 pochodziły z Nigerii, co pokazuje, że kraj ten znacznie wyprzedza 2 802 z USA. Indie są odległą trzecią co do wielkości grupą z 1 420 pobranymi plikami w tym samym okresie.

Dane z Usefultulips pokazują również, że Nigeria jest jednym z krajów z wysokim wolumenem handlu bitcoinami typu peer to peer na świecie.

Publikacja podkreśla również raport Blockchain.com, który pokazuje kraj wiodący na kontynencie afrykańskim pod względem ilości Bitcoinów sprzedawanych w systemie peer-to-peer. Według tego raportu, Nigeria odnotowała w drugim kwartale 2020 roku obroty na poziomie 34,4 mln dolarów.

Tymczasem publikacja cytuje Yele Badamosi, CEO firmy Bundle, która twierdzi, że „z pewnością jest dużo więcej przypadków wykorzystania Bitcoinów w Nigerii“. Badamosi uważa jednak, że „większość ludzi postrzega to jako atut spekulacyjny“.

Prezes dodaje, że „to (spekulacja) będzie prawdopodobnie największym i jednym z głównych przypadków wykorzystania. Mamy wtedy przekazy pieniężne i środek wymiany między innymi walutami (jako przypadki wykorzystania)“. Publikacja mówi również, że giełdy kryptokurwalutowe, o których mówił, „widziały skokowy wzrost przekazów pieniężnych“.

Nigeryjska gazeta cytuje również Tomiwę Lasebikan, współzałożycielkę i szefową działu Produktów w Buycoins, która przypisuje wzrost wykorzystania Bitcoinu „deprecjacji naira, która sprawiła, że więcej osób jest skłonnych trzymać Bitcoin i handlować nim“.

Rume Ophi, partner w Vorem Nigeria, jest jego zdaniem bardziej zdecydowany. On mówi:

Używają go do kupowania rzeczy za granicą, zwłaszcza ludzie robiący interesy w Chinach, ponieważ jest tam lukratywny, mimo że chiński rząd likwiduje transakcje z wykorzystaniem kryptokur walut. Wszystko, co musisz zrobić, to mieć VPN, jesteś w Internecie, możesz dokonać transakcji. Bitcoin nie jest cenzurowany, więc trudno go kontrolować. Liczba osób wydających Bitcoin teraz w Nigerii rośnie jak dziki ogień. W dzisiejszych czasach pojawia się wiele pytań typu: „Jak mogę zacząć?“ „Jak mogę handlować?

Mimo to, niektórzy eksperci twierdzą, że zwiększone wykorzystanie bitcoinów obnaża również stare wyzwania, takie jak słaba edukacja i niewiedza. Raport Luno, giełdy krypto walutowej, pokazuje, że „podczas gdy więcej Nigeryjczyków było świadomych istnienia krypto walut, wielu z nich nie jest odpowiednio wykształconych“.

Wysiłki mające na celu edukację Nigeryjczyków w zakresie walut kryptograficznych i bitcoin trwają, a lokalna giełda walut kryptograficznych niedawno wykorzystała program telewizyjny reality show, Big Brother Naija do zaprezentowania bitcoinów i przypadków ich wykorzystania.

Housemates w reality show zostały wykonane do udziału w quizie bitcoin. Wszyscy uczestnicy otrzymali 500 dolarów w bitcoinie.